Üç Alman devi Türkiye’ye geliyor


Almanya’dan Türkiye’ye 3 yeni yatırımın geleceğini belirten Köksal, yabancıda seçim endişesinin olmadığını söyledi. Ancak Köksal’a göre Türkiye’nin şapkasını önüne koyup düşünmesi gereken konular da var.

Yerli ve yabancı şirketlere hukuksal danışmanlık yapan Köksal Hukuk Bürosu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Köksal ile bir araya gelerek Türkiye ekonomisini konuştuk. Almanya’dan Türkiye’ye gelen birçok yatırımda imzası bulunan Köksal, bir çöp arıtma tesisi, bir meslek okulu bir de market zincirinin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye geleceğini söyledi.

 ‘Kriz olsa ilk hisseden avukatlık büroları olur’ derler. Şu anda böyle bir ortam var mı? Yabancı yatırımcı geliyor mu?
Orta ve büyük şirketlerde problem yok. Küçüklerde biraz huzursuzluk olabilir. Ben bu dönemde ‘Aman şu seçimi bekleyeyim, bir de hükümet kurulsun’ diyen yatırımcı görmedim. Ama Türkiye’nin yabancı yatırım konusunda şapkasını önüne koyup düşünmesi gereken konular var.

Nedir onlar?
Yabancı yatırımcılar için bir komisyon kurup, kanunlardaki aksaklıkları gidermesi lazım. Benim doçentlik tezim yabancılara taşınmaz mal satışıyla ilgili. Orada aksayan bir nokta var. Yabancı gerçek kişiye satış serbest, tüzel kişiye yasak. Yabancıya ‘gel burada şirket kur, mülkü al’ diyorsun. Bu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırı. Yabancı gerçek kişiye veriyorsunuz, tüzele vermiyorsunuz. Böyle bir düzenleme olursa satışlar daha da artar. Yıllık en az 100 milyar TL’lik giriş olur.

Almanya’dan Türkiye’ye gelmek isteyen yatırımcı var mı?
Bavyera’da bulunan Eckert Meslek Okulları geliyor. Türkiye Temsilciliğini biz yapacağız. Avrupa’nın ikinci büyük çöp artırma ve çöpten enerji üreten firmasını Türkiye’ye getiriyoruz. Bursa OSB ile görüşmelerimiz iyi bir noktaya geldi. Önümüzdeki ay şirket kuracaklar. Birkaç yılda üç haneli milyon euroluk yatırım yapma planları var. Opel, Türkiye’deki faaliyetleri için bir CEO atadı. Buradaki faaliyetlerini artırmak istiyor. Şirket, dünyadaki birçok üretim tesisini kapatıyor. Önümüzdeki 1-1.5 yılda açık kalan yerlerin performansını değerlendirecek. Ondan sonra üretimini buraya da kaydırabilir. Bir de büyük bir market gelecek. Grossman’ın 4 katı büyüklüğünde bir firma. 2016’da 200-300 milyon euro yatırım planlıyor.

TÜRK KALFASINI ALMANYA’DA USTA YAPACAK

 Alman Eckert ile nasıl bir işbirliğiniz olacak?
Türkiye’nin en büyük sorunu nitelikli eleman. Benim bu konuda bir hayalim vardı. 4 Eylül’de sözleşme imzalıyoruz. Onlar Türkiye’ye gelmek, ben de hayalimi gerçekleştirmek istiyordum. Buradaki meslek yüksek okulları ve liselerle anlaşıp ilk aşamada Türkiye’deki öğrencileri en az 1 yıl Almanya’da meslek eğitimine tabi tutacağız. Öğrenciler Alman ustalık belgesi alacak. Oturma iznini okul karşılayacak, masrafları için sponsorluklar bulacağız.

Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştünüz mü?
İlk etapta meslek yüksek okullarıyla birlikte çalışacağız. Umarım Milli Eğitim Bakanlığı bu işe destek verir, görüşmelerimiz sürüyor.

ALMAN KOBİ’LER İÇİN İLK TOPLANTI 2 EKİM’DE OLACAK

 Alman KOBİ’lerle ilgili bir projeniz vardı. Ne durumda?
Ekonomi Bakanlığı, Almanya’daki ticaret ataşeliklerimiz, Alman Ekonomi Meclisi, Global Partners ve Patev ile birlikte 3 aşamalı bir çalışma yürütüyoruz. 3 toplantı yapacağız. İlk toplantı 2 Ekim’de İstanbul’da, ikincisi Münih’te olacak. Hedefimiz Türk KOBİ’lerine Alman şirket kültürünü, aynı şekilde Almanlar’a da Türkleri anlatmak.

Talep var mı?
İlk duyurduğumuzda 18 telefon aldık. Ondan sonra da çok soran oldu.

Bu fikir nasıl çıktı?
Almanya’da KOBİ’ler genelde aile şirketleri. Yeni nesil, şirketlerini devam ettirmek istemiyor. Bunlar, ya kapanacak ya da satılacak. Bizim KOBİ’lerin sorunu da TTIP anlaşması. İmzalanırsa Gümrük Birliği’ne dahil olmayan ülkeler gümrüksüz mal gönderecek. Biz ise yüksek gümrükle mal satacağız.

Kaynak:
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/08/31/uc-alman-devi-turkiyeye-geliyor

Tartışma

Giriş
Kayıt
Kayıt olmak için size göndereceğimiz e-posta'daki etkinleştirme bağlantısını tıklayarak hesabınızı etkinleştirmenizi istiyoruz. Bu işlemden sonra bilgilerinizi inceleyeceğiz ve size başvurunuzun başarılı olup olmadığını bildiren bir e-posta göndereceğiz.