”Yanlı ya da yanlış haberler, demokrasiye zarar verir”


Alman Gazeteci New York Times ve Diezeit Yazarı Jochen Bitnerr, sanal dünya sayesinde medyanın eskisinden çok daha hızlı bir biçimde halka ulaştığını söyledi. Bu nedenle medyanın halkı yönlendirmede çok önemli bir rol oynadığını belirten Bitnerr, “Ancak medyanın yaptığı haberler ve olaylar karşısında aldığı tavırlarla uzun yıllar içinde bağımsızlığını kanıtlamalı. Demokrasinin zarar görmemesi için haberlerin doğru verilmesi gerekiyor. Yanlı ya da yanlış haberler demokrasiye zarar verir” dedi.

Baskıcı rejimler bile özgür basını engelleyemeceğini anladı

Avukat Seyran Ateş ise medya olmadan demokrasinin olamayacağını söyleyerek, “Baskıcı rejimler bile artık özgür basını engelleyemeyeceklerini anladılar. İran’da facebook’u engellemeye çalıştılar ama farklı kanallardan insanlar yine kullanmayı bildiler. Basını yasaklayabileceğini sananlar geçmişte kalmış yöneticilerdir” diye konuştu.

Panelin moderötörlüğünü yapan Avukat Mehmet Köksal, sorularıyla konuşmacıların açıklamalarınınh derinleşmesine katkıda bulundu. Köksal, Almanya’da 3 milyon kişinin eylem yapması halinde basının buna sessiz kalıp kalamacağını sordu. Bitnerr, “Böyle bir durumda basınn sessiz kalması almanya’da mümkün değil. Böyle bir durumda bir kanal penguen belgeseli yayınlasaydı, herhalde en az 10 yıl boyunca çok zorluk çekerdi” diye konuştu.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, medya ve demokrasinin birbirenden ayrılmaz bir ikili olduğunu söyleyerek, “Barış, sevgi, kardeşlik ve dostluğun hakim olduğu daha güzel bir dünya için medyanın üzerine düşeni yapması gerekiyor, demokrasinin de onun da katkısıyla işlemesi büyük bir önem arzediyor” dedi.

Kaynak:
https://www.egeninsesi.com/haber/128490-yanli_ya_da_yanlis_haberler_demokrasiye_zarar_verir  

Tartışma

Giriş
Kayıt
Kayıt olmak için size göndereceğimiz e-posta'daki etkinleştirme bağlantısını tıklayarak hesabınızı etkinleştirmenizi istiyoruz. Bu işlemden sonra bilgilerinizi inceleyeceğiz ve size başvurunuzun başarılı olup olmadığını bildiren bir e-posta göndereceğiz.