‘OHAL ekonomiyi de vurdu’


Hükümetin FETÖ’yle mücadelesi kapsamında attığı adımlardan biri de iflas erteleme taleplerini OHAL süresince reddetme kararı oldu. Burası Türkiye programına konuk olan Yakındoğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Avukat Doç. Dr. Mehmet Köksal, iflas erteleme kararını yargının vermesi gerektiğini, böyle bir yasağa ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

Köksal, bu karar ile ticaret kanunu hükmünde kararname ile zor durumda olup gerçekte kurtarılabilecek bir şirketin iflas erteleme hakkını ortadan kaldırmış olduklarını, oysa ki Bakanlar Kurulu’nun OHAL’İN gerekli kıldığı konularda kanun hükmünde karar çıkartabileceğini dile getirdi.

Köksal, zor durumda olan işadamlarının konkordato ve uzlaşma yolundan başka bir çareleri olmadığını söyledi. Bu yollar, tarafların birbirleriyle uzlaşarak borçların yeniden yapılandırılması,yani alacaklıların insiyatifinde ve kayyum gözetiminde olan bir durum. Oysa iflas erteleme mahkeme süresince verilen bir karar.

Köksal, aynı zamanda ticari hayata bu kadar müdahale edilip, kayyum atanmasının hem ekonomik dengeleri bozduğunu hem de yabancı yatırımın Türkiye’de ki hukuki güvenliğe olan inancın sarsıldığını belirtti.

Kaynak:
https://tr.sputniknews.com/burasi_turkiye/201609281025037160-ohal-ekonomi/

Tartışma

Giriş
Kayıt
Kayıt olmak için size göndereceğimiz e-posta'daki etkinleştirme bağlantısını tıklayarak hesabınızı etkinleştirmenizi istiyoruz. Bu işlemden sonra bilgilerinizi inceleyeceğiz ve size başvurunuzun başarılı olup olmadığını bildiren bir e-posta göndereceğiz.