Avukat Mehmet KÖKSAL – AHK Alman Türk Sanayi ve Ticaret Odası Tahkim Divanı Kurucusu ve Başkanı: “Tarafsız ve bilgili uzman şart”


Türkiye coğrafi konumu ve ekonomisinin geldiği nokta ile bölgesinde önemli aktörlerden biri oldu. Ülkemizdeki ekonomik canlılık beraberinde ticari uyuşmazlıkları da getirecektir. Uyuşmazlıkların çıktığı noktada en önemli konu, yargılamanın mümkün olduğunca gizli, kısa sürede ve güvenilir şekilde yapılmasıdır. Bu da tahkim ile mümkün olur. İstanbul’un tahkim merkezi yapılması düşüncesi son derece sevindirici bir gelişme. Uluslararası alanda rekabet edebilen bir tahkim merkezinin varlığı ise, ancak bu merkezin tarafsız ve bağımsız olmasına bağlı olacaktır. Özellikle de idarelerden bağımsız olmalıdır. Hazırlanan tasarı ile bu bağımsızlık sağlanıyor.

Bir diğer önemli adım da bu merkezde çalışacak kişilerin seçilmesi meselesi. Uluslararası başarının sağlanmasının ön şartı, tahkim merkezi bünyesinde çalışacak kişilerin tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yolları konusunda bilgili, tecrübeli ve istekli olmasıdır. Eğer bu şartlar sağlanırsa, yani bağımsız, tarafsız, bilgili ve tecrübeli kişilerden oluşan bir tahkim merkezi oluşturulabilirse, ticari olarak merkez haline gelen İstanbul, unvanına bir de uyuşmazlıkların adil ve tarafsız çözüme kavuşturulduğu merkez niteliklerini de ekler. Bu da İstanbul’un ve sonuçta Türkiye’nin uluslararası alanda birkaç basamak daha yukarı çıkması anlamına gelir.” tercih ediyoruz” diye konuşuyor.

KAYNAK: RAHİME BAŞ UÇAR – PARA DERGİSİ

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2013/05/16/istanbul-tahkim-merkezi-kuruluyor

Tartışma

Giriş
Kayıt
Kayıt olmak için size göndereceğimiz e-posta'daki etkinleştirme bağlantısını tıklayarak hesabınızı etkinleştirmenizi istiyoruz. Bu işlemden sonra bilgilerinizi inceleyeceğiz ve size başvurunuzun başarılı olup olmadığını bildiren bir e-posta göndereceğiz.