Avrupa’da iş imkanı!


Türk KOBİ’ler Avrupa’da şirket satın alıyor. Bu sayede hem ucuz finansman sağlıyor hem de ürününü dış pazarlara satıyor. Tekstil, otomotiv, telekomünikasyon, inşaat ve hizmet sektörlerinde fırsat var.

Torba tasarıdan denizseverleri mutlu edecek bir haber çıktı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarıda yer alan maddelerde iki ayrı düzenleme yaptıklarını belirterek, “Yatlar üzerindeki yıllık harcı kaldırdık. Ayrıca halihazırda yabancı bayraklı olup, Türk bayraklı hale geçecek gemi ve yatlar için gümrük vergisi, damga vergisi, harç ve veraset, intikal vergisi gibi bütün vergileri kaldırıyoruz” dedi. Bu düzenleme 16 milyon lira gelir kaybma neden olacak ama burada asıl amaç, teknelerin kontrol ve denetim dışında yabancı bayraklarla Türk marinalarında dolaşmasnın önüne geçmek. https://252a80f9d793a54554d8cac791c455cb.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

FİNANSMAN UCUZLAYACAK

Türk şirketin Alman şirketle ortaklık yaparak ya da şirketi satın alarak ürününü dış pazarda satabileceğini söyleyen Hüseyin Öztürk, “Ben Avrupa şirketiyim diyecek. Finansmanı daha ucuz kullanacak. Ortaklık kültürünü öğrenecek, kayıtdışı bırakacak” dedi. Öztürk, “Ekonomimize yüzde 40 katkı sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde birkaç bakanlığa sunmak üzere bir çalışma yaptık. Yanımızda olmalarını istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99.8’ini küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBÎ) oluşturuyor. Ama teşvikten aldıkları pay yüzde 25. Sadece 500 bini ihracat yapıyor. Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, nedenini şöyle açıkladı: “Türkiye’de KOBİ’ler tabana yayılmış. Yatay yapılanma var. Ortaklık kurmuyor, dışarı açılmaktan korkuyorlar.”

ORTAKLIK VE SATIN ALMA

KOBİ’leri yurtdışma açmak için Moda ve Hazır Giyim Federasyonu üyesi Koksal Avukatlık Kurucusu Mehmet Koksal bir işbirliği yaptı. Türk KOBİ’lerle Alman KOBİ’leri bir araya getiriyorlar. Mehmet Koksal işbirliğini şöyle anlattı: “Almanya’da üçüncü kuşak şirkette yer almak istemiyor. Bu nedenle pek çok kişi şirketini satmak istiyor. Biz de Türk KOBl’leri yönlendiriyoruz.”

300-500 BİN EURO

Alman KOBl’lerin sıkıştıklarını söyleyen Hüseyin Öztürk, “Almanya’da KOBİ’ler uluslararası sermayeye sahip segment de bordrolu çalışan kesim arasında kaldı. 1.5 trilyon dolar ihracatı olan Almanya’nın içinde bu KOBl’lerin değeri 300-500 bin euro. Neredeyse bir ev parası. Türk KOBl’leri Almanya’daki bu şirketleri satın alabilecek güce sahip” diye konuştu.

100 MİLYON EURO AKTARILDI

2012’de Almanya’nın Münih kentinde bir avukatlık bürosu açtıklarını belirten Mehmet Koksal, “Almanya önemli bir pazar. 4 yılda Türkiye’ye getirdiğimiz para 100 milyon euro. Her hafta iki Alman şirket Türk şirketlerle ortak olmak ya da satış için bizimle yetişime geçiyor. Tekstil dışında otomotiv, telekomünikasyon, hizmet sektörlerinde yoğunluk var” dedi.

Kaynak:
http://www.gazetevatan.com/avrupa-da-is-imkani–1021971-ekonomi/

Tartışma

Giriş
Kayıt
Kayıt olmak için size göndereceğimiz e-posta'daki etkinleştirme bağlantısını tıklayarak hesabınızı etkinleştirmenizi istiyoruz. Bu işlemden sonra bilgilerinizi inceleyeceğiz ve size başvurunuzun başarılı olup olmadığını bildiren bir e-posta göndereceğiz.